Miért érdemes rendszerszemléletet tanulni?

  • dr. Molnár Mariann:

    Amikor 1988-ban, még a tiltás idején Párkányba kompozva kezdtem tanulni a homeopátiát, elszörnyülködtem, hogy Hahnemann 125 gyógyszerképéhez képest a Phatak Materia Medicaban már 412-szer olvasható. Aztán egyre csak bővült a választék, és egyre reménytelenebb lett, hogy rendesen elférjen ennyi információ a fejemben. Ma már több, mint 7500 monokomponens gyógyszer áll rendelkezésünkre. Persze a repertorizálás (sokáig könyvből, papíron, később már szoftver segítségével) rengeteget segített, de egyre gyakrabban szembesültünk a Repertorium hiányosságaival. Azt azért bevallom, hogy a mai napig minden krónikus esetet repertorizálok, akkor is, ha más megközelítés alapján javaslok gyógyszert a betegnek.

    És akkor jött Scholten, és megmutatta, hogy a periódusos rendszer sorai és oszlopai tökéletesen meghatározzák az ásványi anyagok gyógyszerképét. Ez, a rendszerszemlélet óriási fordulatot hozott a homeopátiás életembe, DE jött Sankaran a néhány évente változó ötleteivel. Mangialavori, Yakir és a többiek, Scholten is rendezni kezdte a növényeket, és én kétségbe estem. Talán ismeritek a teóriámat a homeopaták "törzsfájáról". Guruk, tanítók, szakmunkások, betanított munkások és segédmunkások. Minden szinten levőnek meg van a maga fontos feladata, csak arra kell vigyázni, hogy mindenki jól szintezze be magát. Kezdetektől azért küzdöttem, hogy jó szakmunkás legyek, és az ismeretek bővülésével ez bizony veszélybe került:-(

    Jó Tanítókra van szükségünk, akik a Guruk, néha nem könnyen követhető, de zseniális tanításait lefordítják a szakmunkások szintjére. Resie Moonen volt az első, akit tökéletes Tanítónak ismerhettem meg, azóta is rajongással hallgatom a rendszerező előadásait. De hát nem lehet eljutni Resie minden oktatására... És akkor Pocsaji Ági tartott egy kiscsoportos sorozatot a rendszerszemléletről, ásványokról, növényekről és állati szerekről is. Megnyugodhattam, hogy VAN magyar Tanító is, akinek nagy tudás és rend van a fejében, türelmes a tudás útján botladozókkal és van pedagógiai érzéke is. Így aztán most nagyon megörültem Ági Akadémiájának, ahol bónuszként még Resiet is hallgathatjuk. Izgatottan várom, hogy még vénségemre is megokosodjak :-))

  • dr. Jónás Eszter:

    Amikor több, mint 25 éve elkezdtem homeopátiát megismerni, riasztóan hatott rám a szerek nagy száma és az azokhoz tartozó Materia medica. „Hogyan lehet ezt észben tartani?”- tettem fel magamnak többször a kérdést. Aztán megjelent a fény az alagút végén, meghallgattam J. Scholten első rendszerszemléleti tanfolyamát a 90-es évek végén és az ásványok szépen letisztultak bennem, anélkül, hogy a szereket egyesével bemagoltam volna. És azóta ez a szemlélet egyre több szercsoportot tisztít le és tesz számunkra könnyen megfoghatóvá. A külföldi előadók mindig csak a saját szemléletüket mutatják meg és az átjárást az egyes szemléletek, szercsoportok között nekünk kell összerakni.

    Pocsaji Ági ismerve és együtt használva ezeket a módszereket sokat segített abban, hogy hogyan álljunk neki egy esetnek, lássuk meg, hogy ebben az esetben melyik szercsoport van jelen és melyik módszerrel tudunk a legkönnyebben eredményre jutni. Ha viszonylag könnyen szeretnénk eligazodni a több ezer szer között, akkor nem lehet nélkülözni a rendszerszemléletet. Így olyan szerhez is eljuthatunk, melyet nem is ismerünk, csak a rendszerszemlélet alapján választottunk pácienseinknek.

  • dr. Tóth Marian:

    Hahnemann 200 éve fedezte fel a homeopátiát. Kezünkbe adva azt a gyógymódot mely képes a legmélyebb oki szinten gyógyítani és helyreállítani az egészséget, elnyomás nélkül. Lefektette a homeopátia alaptörvényeit, melyek máig érvényesek. Elsajátítva a klasszikus homeopátiát nagyon sok betegséget meg tudunk gyógyítani. De lesznek olyan eseteink, ahol a látszólag jól kiválasztott szer mégsem működik. Miért? Azért mert Hahnemann ugyan adott nekünk egy térképet, amin rajta vannak a fő irányok, és a fő útvonalak, de mi van akkor ha a páciens egy mellékutcában vagy egy ismeretlen fel nem fedezett területen lakik, ami nincs rajta a térképen? És itt mutat nekünk utat a rendszerszemlélet, mert ha ismerjük a rendszert, akkor ki lehet következtetni, hol is van a mi páciensünk. Akkor is, ha nem ismerjük a szert. Vagy nincs provingja és nincs benne a repertóriumban.

    A bonyolult és zűrzavaros XXI. században lehet gyógyítani rendszerszemlélet nélkül, de nem érdemes. Olyan új ismeretek nyílnak meg és olyan új szereket ismerünk meg, melyekkel sokkal jobban tudjuk megérteni és meggyógyítani betegeinket és magunkat is. Azon szerencsések közé tartozunk, akik szemtanúi vagyunk a homeopátia modernkori evolúciójának. Kortársai vagyunk Scholtennek, Sankarannak és a többi iskola teremtő homeopatának, akik felfedezték a homeopátia újabb távlatait.

    Persze nem könnyű erre a vonatra felszállni. Az információk, tanfolyamok, könyvek gazdag kínálatát hogy lehet integrálni? Erre most egy jó lehetőség a Szintézis Akadémia. Pocsaji Ágnes tanfolyamai alapos és részletes tudást adnak, arról, ami ebben a témában jelenleg fellelhető. Részt vettem már a birodalmakról szóló előadásain, a szélesebb áttekintéstől a részletekig menően tárta elénk az egyes témákat, esetekkel szemléltetve az egyes szereket is. Ő azon kevés magyar homeopata közé tartozik, aki elmélyült a rendszerszemléletben és át is tudja adni a tudását.

    A vonat nemsokára indul, jó utat az összes utitársnak!

  • Vargha Eszter:

  • A rendszerszemlélet a homeopátia lelke, általa a részletek egy kerek egésszé állnak össze. Segít a világ és önmagunk megismerésében. Kinyitja a kaput a végtelen felé. Életre kelnek a periódusos tábla sorai és az oszlopai, kitárulkoznak a világ csodái, az egyes lények minőségei, a teremtés folyamata. Kiléphetünk általa a jól bevált szerek korlátai közül, miközben bizonyossággal tájékozódhatunk a világ rejtelmeit kutatva. A kihívásokat hordozó eseteket is örömmel fogadhatjuk, mert biztos kapaszkodókra lelünk általa ebben az individualizálódott világban.

    Ági Tanfolyamai lenyűgözőek. Felkészültség, figyelem, gondoskodás, és magabiztosság ötvöződik benne a jóindulattal. Esetbemutatások, elméletek és gyakorlatok sora. Jó szívvel biztatlak Benneteket a bátorságra, hogy elinduljatok ennek a világnak és önmagatoknak is felfedezésére, ezen a rendszerező úton.

  • dr. Kálmán Eszter:

  • Igazi hiányt tölt be ez a kétéves képzés. Számos tanfolyamot hallgathattunk már élőben vagy online a rendszertan egyik-másik részletéről, valamelyik kiemelt növénycsaládról, szercsoportról, vagy módszerről. Minél jobban belemerültem a témába, annál elveszettebbnek éreztem magam a rendszer bonyolultsága miatt. Most végre lehetőség nyílik megismerni a homeopátiás rendszertant az alapoktól kezdve, szisztematikusan felépítve. Pocsaji Ági előadásai, esetelemzései eddig is sokat segítettek a lényeg kiemelésében, bízom benne, hogy az általa szervezett képzés során magamévá tudom tenni a rendszertan logikáját. Világszinten egyedülálló ez a komplex tanrend, lépésről lépésre fog bevezetni bennünket a homeopátiás rendszertan alapjaiba, gyakorlati feladatokkal, közös esetelemzésekkel. A saját anyanyelvünkön. Nem kell érte távoli országokba utaznunk, idegen nyelvvel megküzdenünk. Bár a mindennapjaim igencsak sűrűn be vannak osztva, feltétlenül fontosnak tartom, hogy éljek ezzel a kihagyhatatlan lehetőséggel, és beleillesszem a következő két év időbeosztásába.

  • dr. Sal Péter:

  • 25 éve alkalmazom a homeopátiát, melynek művelése kapcsán a legnagyobb szellemi kihívás az egyre gyarapodó gyógyszerkincs, ami ezt a gyógymódot művészetté teszi. Különféle elemzési lehetőségeink vannak, több útja van annak, hogyan alakítsunk ki az esetfelvétel végén egy portrét a betegségről. Próbálom együtt értelmezni a klasszikus és a kortárs homeopátiát, hogy a legjobban megértsük a páciensek tüneteit, a hozzá passzoló rubrikákat. Ezzel párhuzamosan elkezdünk gondolkodni azon is, mi lehetne a megfelelő miazma, birodalom, mintázat az esetben. Fontos, hogy ezt párhuzamosan kell tennünk. A rubrikák, a kulcstünetek, a materia medica-nak párhuzamosan kell, hogy értelmezésre kerüljenek, a klasszikus és a kortárs megközelítést érdemes összekapcsolni. A kortárs megközelítésből a leghamarabb Jan Sholten periódusos rendszerre alapozott megközelítése került be a gondolkodásomba, a növényekre alapozott rendszer számomra eleinte túl bonyolultnak tűnt. Pedig a nehezebb esetek felvétele során pont a jól repertorizálható tünetek hiánya okoz gondot, viszont a fázisok, alfázisok és stádiumok meghatározása megkönnyíti egy növényi szer kiválasztását. Ez utóbbi módszerhez Pocsaji Ágnes növényi rendszerekről tartott tanfolyama hozott kedvet. Ezt a gyógyszerválasztást hitelesen alkalmazza Dr. Resie Moonen, akitől a növényi szerekről és a rendszerszeméletű szerválasztásról a legtöbbet tanultam. Korunkban a lantanidák csoportja a leggyakrabban választott szereknek számítanak, közöttük a differenciálást is a rendszerszemlélet segítségével végzem, hiszen a repertóriumokban még nem elegendő a rubrikában való megjelenésük. Amiben még fejlődni szeretnék: Mihal Yakir növényekre alapozott rendszere illetve a Joshi házaspár állatokra kifejlesztett rendszere. Azt gondolom, ebben Pocsaji Ágnes az egyik legavatottabb tanár a hazai homeopátiás oktatók között.

  • Mózes Melinda:

  • A Rendszerszemlélet számomra a homeopátia fűszerét jelenti. Nem hagyható el, hogy ránézzünk az adott esetre a klasszikus homeopátia repertorizációs eszköztárával sem. Külösen vigyáznunk kell arra is, hogy a "mit gyógyítunk?" kérdésre adott választ ne tévesszük szem elől a rendszerszemlélettel választott szer keresése során. De ha a fentiekre odafigyelünk, egy csodálatos új világ tárul fel előttünk. Mint egy 2D-s mozi után egy 3D-s film megnézésénél, a szerek megelevenednek, a páciens legnagyobb problémájától a legkisebbig, a tünetei összeállnák egy csodálatos, vibraló és érthető dinamikává, megnyugtatóan, bizonyosságot hozóan. Nincsenek korlátok. Az univerzum szereiből választhatunk. Azt gondolom ez a valódi teljesség. A tudásunk korlátozhat csupán. Pocsaji Ági viszont naprakészen tartja számunkra mindazt a tudást amit a mai modern homeopaták közvetítenek felénk. Aki teheti, ragadja meg az alkalmat és bátran merítkezzen meg ebben a tudásban.

  • dr. Bódizs Ildikó:

  • Hahnemann, a homeopátia kezdetén megközelítőleg 100 homeopátiás szerből választott a betegeinek szimilimumot. Napjainkban, a szerek száma több mint 8000-re emelkedett. Megtalálni a tűt a szénakazalban, sokszor könnyebbnek tűnik, mint kiválasztani a megfelelő szert. A rendszerszemlélet segítségével magasabb perspektívából nézhetünk rá a szerek csoportjaira, birodalmakra, miazmákra. Olyan összefüggéseket érthetünk meg, amelyek mint egy világítótorony fényei, vezetnek bennünket egyre közelebb a “forráshoz”. Az esetfelvétel és elemzés így sokkal egyszerűbbé, élvezetesebbé válik. Ha a beteg irracionális dolgokat mond, mi akkor is tudjuk, hogy hol járunk, ez mit jelent, milyen irányba tartunk. Ha különböző szemszögekből - jobb és bal agyféltekés módszerrel is - megvizsgáljuk az esetet és bárhonnan nézve is ugyanahhoz a szerhez jutunk, tudjuk, hogy nem adhatunk mást. Ez a fajta bizonyosság a homeopata és a beteg számára is a legnagyobb ajándék. Aki ezt a bizonyosságot szeretné minél többször megtapasztalni a praxisában, építse be az eszköztárába a rendszerszemléletet.